Blog

Styl boho we wnętrzach

09/05/2022

Styl boho we wnętrzach

Styl boho we wnętrzach to eklektyzm, artystyczna mieszanka pamiątek przywiezionych z różnych zakątków świata. Wnętrza boho każdemu przywołuje na myśl inne wspomnienia. Dowolność, naturalność z lekką nutą nostalgii: tak można opisać w telegraficznym skrócie ten niezwykle popularny w ostatnim czasie styl. Oto kilka wskazówek, które warto znać by urządzić prawdziwie eklektyczną przestrzeń.

Styl cyganerii czy bohemy artystycznej w modzie jest od lat 70. XX wieku. Zrodził się z potrzeby zamanifestowania indywidualności i oryginalności, jako swoista kontra do masowo produkowanych rzeczy, plastikowych i jednorazowych.  Owa niesztampowość zaprowadziła do miejsc egzotycznych i nieznanych: styl boho we wnętrzach czerpał z dalekich kultur. Obecnie również łączy dużą ilość tkanin, żywych kolorów i etnicznych wzorów. Prym wiodą tu kreatywność i osobiste akcenty, które tworzą przytulną i nieformalną przestrzeń. Kiedyś kolorowy, ekstremalnie eklektyczny, dziś przybrał łagodniejszą formę – nadmiar koloru zastąpiły stonowane kolory ziemi. Mieszkania w stylu boho szczególnie upodobali sobie ludzie młodzi, którym zależy by poprzez przestrzeń, w której żyją, pozwalała im wyrazić siebie. 

Styl boho we wnętrzach

Choć styl boho we wnętrzach daje dużą dowolność w kreowaniu przestrzeni, określa jednak listę niezbędnych elementów, które powinny się w nim znaleźć. Nieodzowne są meble i dodatki wykonane ręcznie, takie, które noszą znamiona pracy ludzkich rąk. To zapewnia im wyjątkowość. Stare przedmioty o znaczeniu sentymentalnym, które muszą być eksponowane w dekoracyjny sposób. Boho kocha także naturalność. Wpisuje się to w ogólny trend dbania o dobre samopoczucie i ekologię. We wnętrzu sprawdzą się więc takie tkaniny jak len. Który daje wytchnienie, koi zmysły, zaprasza do relaksu. Przy pomocy zasłon marki LUMIO, można stworzyć prawdziwą oazę spokoju. 

Zasłona z miękkiego lnu stonewashed - Taupe

Wnętrza boho pięknie kreują jasne elementy takie jak wygodna i przestronna modułowa sofa Bean, która łączy prosty design z funkcjonalnością. Dzięki zaokrąglonym narożnikom można łatwo łączyć segmenty. Eleganckie drewniane nogi dodają lekkości tej obszernej konstrukcji. 

Bean Sofa 2-seater, beige Textum Avelina velour fabric

Mieszkanie w stylu boho: kolory i materiały

We wnętrzu w stylu boho królują barwy ziemi. Paleta kolorystyczna jest jednak bardzo okrojona. Prym wiodą naturalne materiały takie jak: drewno, miedź, ratan, wiklina czy ceramika, ale także kamień. Idealnym kompanem kanapy w salonie utrzymanym w duchu boho może być Echo B/W - stolik kawowy o nietuzinkowym kształcie. Dzięki użytej technice marmurkowania, każdy egzemplarz cechuje niepowtarzalność. Zupełnie niczym plastry wycięte z tego samego bloku kamienia. Piękny i praktyczny zarazem. 

Stolik kawowy Echo B/W

Miłośnikom wnętrz w stylu boho w bardziej minimalistycznej i nieco surowej formie przypadnie do gustu stolik PRISMA zaprojektowany przez Sebastiana Scherera. Ten wyrafinowany detal nadaje stolikowi filigranowy, a zarazem monolityczno-rzeźbiarski wygląd. PRISMA wykonany jest ze szkła, trawertynu i stali. W wersji szklanej gra ciemnych krawędzi i nakładających się na siebie kolorowych szklanych powierzchni tworzy abstrakcyjną geometryczną rzeźbę. Cienka krawędź w wersji metalowej tworzy bardzo filigranową estetykę, podczas gdy w wersji marmurowej dominuje wrażenie monolitycznej całości. 

vUQcq2y4bsOOkUXqNjmDTMOWhuyN518d_jpg.webp

W stylu boho królują przedmioty, które mają duszę i swoją historię. Założeniem nurtu jest swobodna samokreacja i dostosowanie przestrzeni do własnych potrzeb, ale nie oznacza to, że zapełnianie każdego centymetra przestrzeni. Warto postawić na elementy, które są jedyne w swoim rodzaju, bo wykonane ręcznie przez rzemieślników.  Tak jak komoda marki SPLOT. Hide Your Things to nie tylko funkcjonalna komoda. Mebel ten skrywa wiele historii będących połączeniem tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnym folklorem. Dostojnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Tak jak wszystkie meble z kolekcji HIDDEN, tak i ta komoda opowiada o tradycji i sztuce pracy ludzkich rąk. Każdy mebel został wykonany ręcznie. 

Hide Your Things natural chic

Do wnętrza w stylu Boho śmiało można zaprosić także technologię. Ale niech nowoczesny laptop stanie na biurku o drewnianej konstrukcji. Takim jak np. FRISK Maxi. Jego prosta wręcz ascetyczna forma wprowadza porządek w przestrzenni. Ażurowe nogi boczne nadają meblowi lekkości, a duży blat zapewnia miejsce na rozłożenie komputera, książek i innych materiałów niezbędnych do pracy a półki nad biurkiem dostarczają dodatkowej powierzchni na ułożenie materiałów biurowych, książek, segregatorów, czasopism czy przedmiotów ozdobnych jak wazony i kwiaty. 

Biurko Frisk Maxi W850

Wnętrze boho: dodatki

Już same dodatki i odpowiednie zestawienie barw wystarczą, żeby wykreować styl boho w mieszkaniu. Bardzo ważną rolę stanowią tu akcesoria, które w mgnieniu oka pomogą wyczarować idealny nastrój. Poduszki na kanapie, a do tego pled, oczywiście zrobiony z wełny, z ciekawą historią w tle. Inspiracją do powstania pledu Blend Throw projektantka Stine Aas zaczerpnęła z malarskich pejzaży, gdzie kolor odgrywa główną rolę. Technika mieszania dwóch kolorów wątku na różne sposoby tworzy pięć różnych tonów w każdym z pledów. Pled wykonany jest ze 100% wełny merynosów jest jednocześnie bardzo ciepły i bardzo lekki. Uniwersalny rozmiar pledu sprawia, że może on służyć jako koc, narzuta lub okrycie w chłodne zimowe wieczory. 

100% Merino Wool Blend Throw Red/White, tre


Z kolei wszystkim, którzy cenią odważny design i nie boją się zdecydowanych dekoracyjnych elementów, z pewnością przypadnie do gustu niezwykły w swoim kształcie, ale i kolorystyce, dywan marki Nanimarquina. Nadrzędnym celem marki jest projektowanie unikalnych i zaskakujących ręcznie robionych dywany dla każdego. Marka nieustannie poszukuje ciągłych innowacji, technik rzemieślniczych i nowych materiałów by łączyć tradycyjne techniki i nowoczesny design. Każdy dywan został zaprojektowany od podstaw przez znanych i cenionych artystów jest jak małe dzieło sztuki na podłodze. Urzeka niecodzienną kolorystką i kwiatowym motywem. 

Dywan Nanimarquina Flora Bloom 1 150x166

Skoro o motywach kwiatowych mowa, trudno wyobrazić sobie wnętrze w stylu boho bez roślin. To w jaki sposób zostaną zaprezentowane, zależy tylko od pomysłowości domowników. Modne są zarówno wolno stojące kwietniki takie jak Umanoff Planter, która łączy w sobie smukłe linie z malowanej proszkowo stali z zakrzywionym, ręcznie tkanym rattanem. To prawdziwa perła designu zaprojektowana w 1961 roku przez nieżyjącego już Arthura Umanoffa, mistrza stylu mid-century modern. 

Kwietnik Umanoff, 69 cm, Menu

Rośliny mogą stać się także dekoracją ściany w stylu boho. Skórzany kwietnik wiszący Lade to oryginalna dekoracja pozwalająca na nietypowe ich wyeksponowanie. Pasuje do różnych rozmiarów i kształtów donic. 

Skórzany kwietnik wiszący Lade

Cięte kwiaty można eksponować także w oryginalnym wazonie, który równie dobrze wygląda solo, pełniąc rolę rzeźby. Wazon MUUTO charakteryzuje się dodatkową funkcjonalnością dzięki wgłębieniu, które pozwala kwiatom stać pionowo, a jednocześnie działa jako delikatny uchwyt podczas przenoszenia wazonu z jednego pomieszczenia do drugiego.

Wazon MUUTO

Otoczenie takich dodatków przywodzi na myśl wspomnienia z odległych podróży, a także wprowadza swobodny, wakacyjny klimat, który odpręża i poprawia nastrój.