Blog

Wnętrze w Twoim stylu: jak nadać charakter aranżacji?

13/05/2022

Marka Maisondada

Wnętrza rodem z wnętrzarskich katalogów to już przeszłość. Dziś liczy się niepowtarzalny charakter i to, by były zgodne z osobowością ich mieszkańców. Zachowawcze, pozbawione życia przestrzenie zostały zastąpione przez wnętrza odważne i pełne koloru, w których nie brakuje miejsca na aranżacyjne eksperymenty. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak dodać przestrzeni charakteru.

Niech żyje kolor!

Energetyczne, pełne nasyconych bar wnętrza kojarzą nam się zwykle z południem Europy czy filmami Almodóvara. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby czerpać z nich inspiracje i przenieść nad Wisłę. Kolor doda energii i pozytywnie nastroi, a jeśli brakuje nam odwagi, by stosować go na dużych powierzchniach – sięgnijmy po dodatki, które wniosą do wnętrza życie. Taki efekt pozwoli osiągnąć na przykład dywan bawełniany RED marki Tartaruga, inspirowany naczyniami codziennego użytku: kubkiem ze stłuczonym uchem i karafką na wodę. Nasycone barwy do wnętrza wniesie też fotel Major Tom od Maisondada, zaprojektowany przez Thomasa Dariela.

Nie tylko czerwień dodaje energii. Stolik Du Roy marki Maisondada w kolorze indygo udowadnia, że odcienie niebieskiego mogą być równie energetyczne i wyraziste. Stolik w kształcie królewskiego tronu emanuje szlachetnością i rozmachem. Przyciąga spojrzenia i wzbudza prawdziwy entuzjazm.


Kolejną propozycją Maisondada jest wazon Margot N°2. Swoją nazwę zawdzięcza postaci z powieści historycznej Alexandre'a Dumasa "Królowa Margot", która zasłynęła urodą, wpływami i licznymi romansami. Szyjka wazonu, przypomina falbanę noszoną przez królową z XVI wieku, to swoista oda do subtelności i kobiecości, jednocześnie niepozbawiona wyrazu, szczególnie ta w słonecznym, żółtym odcieniu.

Pół żartem, pół serio

Niektóre sytuacje wymagają powagi, jednak we własnych czterech ścianach warto pozwolić sobie na poczucie humoru. Zabawna grafika, wazon czy figurka nie tylko ożywią przestrzeń, ale też poprawią nastrój, gdy tylko znajdą się w zasięgu wzroku. Właśnie takie działanie mają plakaty od Hog Studio, w których kultowe dzieła sztuki zyskują zupełnie nowe oblicze.  

Uśmiech na twarzy z pewnością wywołają również figurki zwierząt. Na przykład tukan marki Bosa projektu Ionnę Vautrin o dumnym wyglądzie i dynamicznej kolorystyce. Ceramika Bosa to miłość wielu kolekcjonerów designu, która swoją renomę zawdzięcza połączeniu tradycyjnych ręcznych technik wykonania z wizją największych artystów. Z kolei tym, którzy lubią nawiązania do estetyki Dalekiego Wschodu, przyda się talizman na szczęście w postaci uroczego, szczęśliwego kota Maneki Neko firmy Lladró. Motywy ornamentalne zdobiące figurkę inspirowane są tradycyjną japońską ikonografią. 

Lekcja geometrii

Choć zdarza się, że lekcje geometrii powracają do nas w sennych koszmarach. Jednak ta nielubiona przez uczniów dziedzina nauki może okazać się wyjątkowo przydatna podczas aranżacji wnętrz. Trójkąty, kwadraty i elipsy od dawna inspirują artystów i designerów. Świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w klasycznych. Dobrym przykładem zabawy geometrią jest dywan Tiffany Black marki Carpet Decor. Inspiracją do jego powstania był styl art deco – jest wyrafinowany i pełen elegancji. Kolejny dywan, obok którego nie można przejść obojętnie to propozycja marki Gan – Crystal Neutral.  Kolorowe koła, z których powstał, wydają się nakładać w ruchu, tworząc trójwymiarową iluzję. 

Wszystkim, którzy nie boją się odważnych form, z pewnością przypadnie do gustu inspirowana twórczością słynnej Grupy Memphis, dwuosobowa sofa ROLL&ROLL marki Happy Barok. Interesującą propozycją do strefy dziennej jest również stolik Sonia Et Caetera marki Maisondada. Zabawny i dekoracyjny, przykuwa wzrok dopracowanymi zdobieniami wykonanymi techniką intarsji.